Zdjęcie wspólne dzieci klas z 1-3 wraz z prowadzącym
Klasa 1 – 3 szkoły podstawowej

Skąd się wzięły pieniądze?

Jak się płaciło kiedy nie było pieniędzy? Co łączy drewno, mamuty oraz ryby i bursztyny? Dlaczego kiedyś sól miała tak dużą wartość i czym były „płacidła”? Jak określa się wartość różnych przedmiotów i usług oraz kiedy powstały pierwsze monety? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tym odcinku naszej serii – zapraszamy na film „Skąd się wzięły pieniądze”.

Waluty i gotówka

Czy polską walutą jest złotówka? Skąd się wzięły banknoty? Jak odróżnić banknot prawdziwy od fałszywego i jak działa karta płatnicza – na te pytania odpowiemy w tym odcinku. Z filmu „Waluty i gotówka” dowiecie się też na ile sposobów można płacić i co wspólnego mają karta płatnicza i portmonetka.

Podatki

Wydaje się Wam, że podatki to nudny temat? Zerknijcie do tego odcinka a dowiecie się, czym był podatek od brody a czym ten od tchórzostwa😊 Oraz gdzie płaci się podatek chipsowy. W odcinku też garść wiedzy – co to właściwie są te podatki i po co się je płaci? Na co są wydawane i kiedy je płacimy? Co się dzieje, kiedy są niskie, a co – kiedy wysokie. Zapraszamy do zadziwiającego świata podatków😊

Budżet domowy

Gospodarstwo domowe i budżet domowy – to brzmi poważnie, prawda? Tymczasem to coś, co jest obok nas, w czym żyjemy. Co się składa na budżet domowy oraz dlaczego i jak trzeba o niego dbać? Co się dzieje, kiedy tego nie zrobimy? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące naszych domowych finansów w odcinku „Budżet domowy”.

Banki

Po co wymyślono banki i jak one działają? Co łączy stół i bank, a co przewrócony stół i bankructwo?:) Kiedy wymyślono pierwsze banki i dlaczego to nie były czasy dinozaurów? W tym odcinku wszystkie sekrety banków oraz szczypta anegdot o nich. 

Nasz wpływ na budżet państwa

Każdy z nas ma wpływ na budżet państwa – z tego odcinka dowiecie się jaki. Poznacie wielkiego bohatera finansów czyli podatek VAT. Czym jest, po co jest i co się z nim dzieje? W tym odcinku dzieci rozszyfrują też paragon sklepowy i dowiedzą się, co jest na nim napisane. Poznają też dwa nowe słowa oraz różnice między nimi. Od dzisiaj pojęcia „netto” i „brutto” nie będą już miały przed nimi tajemnic😊 Zapraszamy na odcinek „Nasz wpływ na budżet państwa”.

Zarabianie

Skąd ludzie mają pieniądze? Jak można zarabiać? Czy kieszonkowe jest zarabianiem? Kim jest przedsiębiorca, kim pracownik fizyczny, a kim umysłowy? Jak można umawiać się na zarobki? Oraz bardzo ważna kwestia – kiedy właściwie można zacząć pracować a kiedy – założyć własną firmę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w odcinku „Zarabianie”.

Solidarność i wzajemna pomoc

W jakich sytuacjach wszyscy pomagamy innym i jak to robimy? Jaka jest różnica między rentą a emeryturą i czym one w zasadzie są? Czy odkładanie pieniędzy na emeryturę jest obowiązkowe i gdzie się je odkłada? I zasadnicze, wręcz życiowe pytanie – czy zabawki i słodycze są zawsze dzieciom potrzebne?:) Te pytania i odpowiedzi na nie pojawią się w tym odcinku serii. Poznajcie „Solidarność i wzajemną pomoc”.

Jak mądrze kupować

Wydawałoby się, że zakupy to miła, relaksująca czynność. Nic bardziej mylnego! To prawdziwa bitwa, do której trzeba się przygotować, w trakcie której trzeba być czujnym, a po której też potrzebna jest uwaga. Zachcianki, fałszywe promocje, brak planu i zagubione paragony to tylko niektóre z pułapek, jakie na nas czyhają😊

W tym odcinku wszystko o mądrych zakupach. A zarówno dzieci jak i prowadzący przyznają się do swoich zakupowych wpadek😉 

Mój pierwszy biznes – kawiarnia

W tym odcinku bawimy się w otwieranie naszej własnej kawiarni. Jak się będzie nazywała? Gdzie będzie położona? Co w niej zaserwujemy i jak określimy cenę sprzedawanych pyszności? Na co zwracać uwagę, myśląc o własnym biznesie, jakie trzeba mieć cechy aby zostać dobrym przedsiębiorcą? Obejrzyjcie odcinek „Mój pierwszy biznes – kawiarnia”.

Loading

Idź do góry

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.